06.10.2017

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ ПРОТИВ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ВЕВЧАНИ ЗА НАМЕСТЕН ТЕНДЕР ЗА ПРЕДХОДНО ЗАВРШЕНА РАБОТА

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава...

Прочитај повеќе

06.07.2017

ОДРЖАНА СРЕДБА ПОМЕЃУ ПРЕТСТАВНИЦИ УПРАВАТА ЗА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ИТАЛИЈАНСКАТА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА

На 06.07.2017 година по иницијатива на Италијанската Амбасада во Република Македонија во просториите на Управата за финансиска полиција...

Прочитај повеќе

14.10.2016

ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ТЕЖОК 1,5 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ОТКРИЕН ВО ЈП ЧИСТОТА И ЗЕЛЕНИЛО-КУМАНОВО

Управата за финансиска полиција по добиени оперативни сознанија...

Прочитај повеќе

12.07.2016

ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ТЕЖОК 316.000 ЕВРА ОТКРИЕН КАЈ ДВЕ СТРУМИЧКИ ФИРМИ

Управата за финансиска полиција во соработка со Основното јавно обвинителство во Струмица...

Прочитај повеќе

01.07.2016

АКЦИЈА „СТОРНО“, 13 ЛИЦА ОД СКОПСКИОТ КАТАСТАР

Во координирана акција на Основното Јавно обвинителство-Скопје, Финансиската полиција...

Прочитај повеќе

Видео
25.04.2016

ПРВООСОМНИЧЕНАТА ОД АКЦИЈАТА „ГЕОДЕТ“, ЗАРАБОТИ НОВА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНАТА ПОЛОЖБА И ОВЛАСТУВАЊЕ

Управата за финансиската полиција до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава...

Прочитај повеќе

18.03.2016

УАПСЕНИ СТРУМИЧКИ БИЗНИСМЕН И ВРАБОТЕНА НА БЕНЗИСКА ПУМПА

Финансиската полиција во изминатото деноноќие спроведе акција во реонот на Струмица...

Прочитај повеќе

Видео
29.12.2015

ОТКРИЕН ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ВРЕДЕН НАД 700.000 ЕВРА

Финансиската полиција во соработка со Основното јавно обвинителство од Скопје, открија уште еден голем случај на финансиски криминал...

Прочитај повеќе

22.12.2015

АКЦИЈА „ГЕОДЕТ“, 19 ЛИЦА УАПСЕНИ ЗА КАТАСТАРСКИ МАЛВЕРЗАЦИИ ТЕШКИ НАД 5.000.000 ЕВРА

Финансиската полиција ја реализираше оперативната обработка „ГЕОДЕТ“. Вкупно 19 лица од кои 9 актуелни и 2 поранешни вработени во Агенцијата...

Видео

Прочитај повеќе

12.11.2015

ПЕНЗИОНИРАН ПОЛКОВНИК НА АРМ ФАТЕН ВО ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ТЕЖОК 935.000 ЕВРА

Во акција на Управата за финансиска полиција откриен е нов, голем случај на добро организиран финансиски криминал...

Видео

Прочитај повеќе

06.11.2015

ДИРЕКТОРОТ НА ПЕСКАРА ВЕЛ - ВЕЛЕС ФАТЕН ВО ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ТЕЖОК 165.000 ЕВРА

Финансиската полиција поради постоење на основано сомневање дека сториле кривично дело...

Прочитај повеќе

28.10.2015

НАФТЕНИ КОМПАНИИ СО ФАЛСИФИКУВАНИ ФАКТУРИ ОД РАФИНЕРИЈАТА ОКТА ЗАРАБОТИЛЕ 562.000 ЕВРА ОД ЗАТАЈУВАЊЕ НА ДАНОК

Управата за финансиска полиција по добиени оперативни сознанија за сторен финансиски криминал...

Видео

Прочитај повеќе

15.09.2015

ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ВО ОХРИДСКАТА ФИРМА ИНА-ТРЕЈД ДООЕЛ

Охридската фирма ИНА-ТРЕЈД ДООЕЛ која веќе и е позната на јавноста како една од фирмите...

Прочитај повеќе

04.06.2015

ПОРАНЕШЕН ДЕКАН НА СТОМАТОЛОШКИОТ ФАКУЛТЕТ ЧЕСТЕЛ СПЕЦИЈАЛИЗАЦИИ НА ДРЖАВНА СМЕТКА

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против поранешен декан...

Прочитај повеќе

24.04.2015

УАПСЕН МОЗОКОТ НА КРИМИНАЛНА ГРУПА КОЈА СЕ БОГАТЕЛА СО ДРЖАВНИТЕ ПАРИ

Финансиската полиција во текот на вчерашниот ден успеа да го лоцира и уапси лицето М.Р од Скопје...

Видео

Прочитај повеќе

23.04.2015

ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ВО ГОСТИВАР, ДРЖАВАТА ОШТЕТЕНА 280.000 ЕВРА

280.000 евра е штетата за државниот буџет причинета со финансискиот криминал сторен од страна на лицето...

Прочитај повеќе

02.04.2015

ТРИ ЛИЦА УАПСЕНИ ЗА ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ТЕЖОК 278.000 ЕВРА

Три лица од Скопје од кои двајца се сопственици на приватни фирми и еден управител на едната од инволвираните фирми се лишени од слобода од страна на Финансиската полиција...

Видео

Прочитај повеќе

24.02.2015

Систем за управување со квалитет согласно барањата на меѓународниот стандард ISO 9001:2008

MKD Sertifikat при AM CERT - Првото македонско акредитационо тело, проверено и докажано од Институтот за акредитација на Република Македонија...

Прочитај повеќе

01.04.2015

НОВА ИЗМАМА ЗА „ДДВ“, ОВОЈПАТ ПЛЕНОТ Е 50.000 ЕВРА

С.Р(27) од Скопје, управител и сопственик на Хардекс Трејд ДООЕЛ...

Прочитај повеќе

25.03.2015

МАКЕДОНЕЦ И БУГАРИН СО ФИРМА ЗА ОТПАД ЗАРАБОТИЛЕ 160.000 ЕВРА ОД ДАНОЧНО ЗАТАЈУВАЊЕ

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство во Скопје поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „Даночно затајување“...

Видео

Прочитај повеќе

18.02.2015

ПРИТВОР ЗА ДИРЕКТОРОТ НА ЗДРАВСТВЕН ДОМ ОХРИД И ДВАЈЦА НЕГОВИ СОРАБОТНИЦИ

Управата за финансиска полиција поради постоење на основано сомневање за сторен...

Видео

Прочитај повеќе

05.02.2015

ШЕСТ ЧЛЕНА ГРУПА СО ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ЗАРАБОТИЛА 335.000 ЕВРА

Финансиската полиција по неколку месечна истрага успеа да разбие уште една, овојпат шест члена група...

Видео

Прочитај повеќе

02.02.2015

ОТКРИЕНА НОВА ИЗМАМА ЗА „ДДВ“, ОВОЈПАТ 143.000 ЕВРА

Финансиската полиција откри нова измама за ДДВ тешка 143.000 евра...

Прочитај повеќе

27.01.2015

УАПСЕН СОПСТВЕНИК НА ГРАДЕЖНИ ФИРМИ ОД СКОПЈЕ, ЗАТАИЛ 400.000 ЕВРА ДАНОК

Заради постоење на основано сомение за сторен финансиски криминал тежок 400.000 евра, Управата за финансиска...

Видео

Прочитај повеќе

23.01.2015

ВО ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА ПРОНЕВЕРЕНИ 1,4 МИЛИОНИ ДЕНАРИ НАПЛАТЕНИ ОД ПАЦИЕНТИ

Управата за финансиска полиција до Основното Јавно обвинителство во Штип поднесе кривична пријава против П.М(54) од Штип...

Прочитај повеќе

29.12.2014

ДИРЕКТОРОТ НА ИНСТИТУТОТ ЗА МЕДИЦИНА НА ТРУДОТ, ПРОНЕВЕРИЛ 145.000 ЕВРА ОД ПАРИТЕ НА ПАЦИЕНТИТЕ

Управата за финансиска полиција постапувајќи по оперативно сознание дека во ЈЗУ-Институт за медицина на трудот...

Видео

Прочитај повеќе

27.12.2014

УАПСЕН СОПСТВЕНИКОТ НА ОКТАГЕН КОМПАНИ ДООЕЛ ОД СКОПЈЕ, СО ИЗМАМА ЗА „ДДВ“ ИНКАСИРАЛ 43.000 ЕВРА

Финансиската полиција го уапси лицето С.С(26) од с.Љуботен, инаку сопственик...

Видео

Прочитај повеќе

19.12.2014

АГЕНЦИЈА ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОД СКОПЈЕ, ЗАТАИЛА 383.000 ЕВРА ДАНОК СО ФАЛСИФИКУВАНИ ФАКТУРИ ОД СТРАНСТВО

По добиена оперативна информација за разработена шема и канали за затајување на данок, Финансиската полиција...

Прочитај повеќе

20.10.2014

ЗА ПРОНЕВЕРА ОД 70.000 ЕВРА, УАПСЕНА БЛАГАЈНИЧКАТА НА ИНСТИТУТОТ ЗА БЕЛОДРОБИ ЗАБОЛУВАЊА И ТУБЕРКУЛОЗНА

Финансиската полиција ја уапси Л.Н(51), вработена како благајничка на Институтот...

Прочитај повеќе

15.10.2014

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ

Во врска со објавениот оглас за вработување во Управата за финансиска полиција се известуваат кандидатите за времето и местото на полагање.

Прочитај повеќе

09.10.2014

УАПСЕН УШТЕ ЕДЕН ИЗМАМНИК ЗА „ДДВ“, ЈА ОШТЕТИЛ УЈП ЗА 100.000 ЕВРА

Финансиската полиција ја продолжи акцијата започната пред десетина дена при што уапси уште еден измамник за ДДВ ...

Прочитај повеќе

09.10.2014

4 ЛИЦА УАПСЕНИ ЗАРАДИ ИЗМАМА ЗА „ДДВ“ ТЕШКА НАД 750.000 ЕВРА

Финансиската полиција во соработка со Управата за јавни приходи разби група на измамници од Скопје кои со разни...

Прочитај повеќе

24.09.2014

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА УШТЕ ЕДЕН ТЕНДЕР ВО МАКЕДОНСКИ ПОШТИ

Поради постоење на основано сомнение дека сторилe кривично дело „Злопотреба на службената...

Прочитај повеќе

11.09.2014

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО МАКЕДОНСКИ ПОШТИ ЗАРАДИ ЗЛОУПОТРЕБА ПРИ СПРОВЕДУВАЊЕ НА ТЕНДЕР

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство во Скопје заради постење...

Прочитај повеќе

05.09.2014

Потпишан е Меморандум за соработка со Здружение на банкарство при Стопанска Комора на Македонија

Врз основа на член 112 став 2 точка 5 од Законот за банки (Службен Весник бр.67/07, 90/09,67/10 и 26/13), член 12 став 2 и член 34 став 2...

Прочитај повеќе

04.09.2014

УАПСЕН СОПСТВЕНИКОТ НА СКОПСКА ГРАДЕЖНА ФИРМА И НЕГОВИОТ СМЕТКОВОДИТЕЛ

Управата за финансиска полиција по спроведената предистражна постапка, заради постоење на основано сомение...

Прочитај повеќе

03.09.2014

ДИРЕКТОР НА ТЕТОВСКО УЧИЛИШТЕ СЛУЖБЕНИТЕ ПАРИ НА УЧИЛИШТЕТО СИ ГИ КОРИСТЕЛ ЗА СЕБЕ И ЗА ДЕЛ ОД ПРОФЕСОРИТЕ

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство во Тетово поднесе кривична...

Прочитај повеќе

Известување за Интернешанал инвестмент груп

Управата за финансиска полиција поради постоење на основано сомневање за сторен финансиски криминал тежок 455.000 евра го уапси бугарскиот бизнисмен Љ.П(42)), сопственик и управител на градежната фирма “Интернешенал Инвестмент Груп“ ДОО од Скопје. ...

Прочитај повеќе

Брендирани службените возила на Управата за финансиска полиција.

Во насока на поефикасно извршување на службените задачи, Управата за финансиска полиција изврши брендирање на службените возила со симболот на Финансиската полиција кој е прикачен на двете предни врати и на поклопецот на моторот на возилата ...

Прочитај повеќе

15.11.2013

Управата за финансиска полиција до Основното Јавно Обвинителство во Велес поднесе кривична пријава против лицето В.П.(65) од Богданци, претседател на Управен одбор со ограничено овластување и управител на Млаз АД Богданци, поради постоење на основано сомнене дека сторил кривично дело ...

Прочитај повеќе

15.11.2013

Финансиската полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против организирана група составена од 9 (девет) физички лица, поради постоење на основано сомнение дека истите ги сториле кривичните дела Злосторничко ...

Прочитај повеќе